תקנות הביטוח הלאומי קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה

תקנות הביטוח הלאומי קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה

נכות מעבודה בביטוח לאומי מקנה זכויות הנחות לעיתים אף פטור ממס הכנסה. בכפוף להחלטות של ועדה רפואית תקנות הביטוח הלאומי יכולות לסייע לנפגע לקבל קצבה חודשית מביטוח לאומי ואף לזכות אותו בהנחות של עד 80% בתשלומים מיסים שונים. 

תקנות הביטוח הלאומי קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה

תקנות הביטוח הלאומי קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה

איך קובעים דרת נכות בביטוח לאומי 

לאחר פגיעה בעבודה חס וחלילה או מחלה ( לצורך נכות רפואית ) יש להגיש תביעה לביטוח לאומי. מסירת המסמכים צריכה להתבצע בסניף הביטוח הלאומי . המסמכים עוברים לעיון של רופאי המוסד שיזמנו אותך לוועדה רפואית . ייתכן שבחלק מהמקרים תידרש להתייצב מספר פעמים , על פי זמינות הרופאים המומחים של המוסד. יתרה מזאת , לרופאי ביטוח לאומי ומומחים מטעמו יש את הסמכות להגיע למקום הפגיעה. בעיקר שמדובר בנכות מעבודה . 

וועדה רפואית של ביטוח לאומי מורכבת מפוסק רפואי אחד,  אך לעיתים גם משני רופאים מומחים. הנפגע מצידו יכול להיות מיוצג על ידי עורך מומחה לתביעות ביטוח. שכר העבודה ועמלות עורך במקרה ייצוג בביטוח לאומי קבועות בחוק . 

אחוזי נכות פטור ממס הכנסה ותשלום דמי ביטוח לאומי 

מעל 90% נכות רפואית יש פטור מתשלום מס הכנסה. בדרגות אי כושר גבוהות ייתכן ותהיו זכאים גם להנחות בארנונה . זו הנחה מאד חשובה מביטוח לאומי שכן היא מגלמת הטבה כספית לנכות ביטוח לאומי בסך של כ 10,000 שח בשנה ולעיתים אף יותר. תלוי במקום המגורים. בסופו של יום הליקויים יוצגו כאחוזי נכות ויבוצע חישוב משוקלל של אחוזי נכות ביטוח לאומי כף שסך אחוזי הנכות לא יעלה על 100%. בנוסף קובע המוסד דרגת אי כושר אך זו אינה רלוונטית לקבלת פטור ממס הכנסה אלא בעיקר להנחות מגורמים מוסדיים. 

טיפים חשובים לקראת הגשת תביעות נכות ואי כושר עבודה 

יש לארגן את המסמכים הרפואיים בצורה מסודרת. בכפוף לעצת עורך דין מומחה למימוש זכויות , יש להגיש מסמך מלווה לטופס תביעה. המסמך יתאר אחד לאחד את הסעיפים של כל לקות ופגימה לסעיף ספיציפי בספר אחוזי נכות המוסד. 

יש להתייצב לוועדה הרפואית במועד ובזמן ללא איחורים. נכון שישנם זמני המתנה ארוכים בין הוועדות ולעיתים השהות בחדי ההמתנה לא נעימה במיוחד אך זה חלק חשוב מתהליך קבלת אחוזי נכות בביטוח לאומי

[siteorigin_widget class="WP_Widget_Recent_Posts"][/siteorigin_widget]