מאמר בנושא פרישה קצבת אנונה

תכנון פרישה האם האנונה היא הפנסיה של מחר 

האם אנונה יהיה המלך של מחר וחלופה לקצבה? מאמר בנושא פרישה מאת דן דוברי יוני 2017

דן דוברי CFP נשיא איגוד מתכננים פיננסים בישראל , יו"ר המכללה לחינוך ותכנון פיננסיייעוץ פנסיוני ייעוץ פיננסי

בשנים האחרונות תחום הייעוץ הפנסיוני רושם ביקוש גבוהה ולצידו נדרש מתכנן פיננסי שהוא למעשה איש המקצוע המבצע תהליך עבודה של בניית אסטרטגיות עבור משפחות, לניהול ענייניהם הפיננסים במטרה להגשים יעדי החיים ולמעשה מלווה את תהליך הפרישה במבט כולל של ההון האישי.

מה זה אנונה? מה ההבדל בין אנונה לקרן פנסיה או קצבה מביטוח מנהלים

לאחרונה פרסמה רשות שוק ההון הנחיות המאפשרות אנונה כחלופה לקצבה בחברת ביטוח או קרן פנסיה. הנחיות אילו מחייבות את קופת הגמל לרכוש ביטוח "זנב" כתנאי להציע חלופה זו ללקוחות. אנונה זה יצירת זרם קבוע של כספים, המשולמים מיד פרק זמן קבוע למשך תקופה בלתי מוגדרת מתוך הקרן שעמית צבר בחשבון נתון. המילה אנונה נגזר מן המילה הלטינית annus (שנתי). 

המצב כיום  קבלת פנסיה מחברת ביטוח או קרן פנסיה

כיום המדינה מחייבת עמיתי קרנות הפנסיה וביטוח המנהלים להמיר סכום של כסף לזרם הכנסות (קצבה מזערית) שמובטח להם בחברת ביטוח או בקרן פנסיה לכל ימי החיים. אירוע זה מייצרת מציאות שבו הלקוח חייב לוותר על חלק מהצבירה שלו ולמסור אותו באופן חד פעמי אך סופי למוסד הפיננסי או קרן הפנסיה ולקבל בתמורתו זרם הכנסות קבוע מובטח לכל החיים. בתכנון פרישה מאו תכנון פנסיוני אנו רואים שזרם זה בדרך כלל מסתובב סביב ה 5% בשנה מהקרן שנצבר ולפעמים זה מגיע עם הבטחה למינימום מספר קצבאות שמובטחות למשפחה (במקרה מוות מוקדם של העמית) אך לעולם אין אפשרות לחרטה ולקבל חזרה את ההון הראשוני שנצבר בקרן הפנסיה . 

וכאן בדיוק נכנס לתמונה מוצר הפנסיה – אנונה 

חלופת האנונה תאפשר לעמית לבחור אופציה נוספת של אנונה עם ביטוח זנב. במקרה זה הכסף לא יימסר לקרן פנסיה או חברת ביטוח אלא יישאר בקופת גמל והעמית ימשוך מהצבירה של עצמו את הזרם הכנסות שהיה מקבל מחברת הביטוח או מקרן הפנסיה ובמקרה שהקופה מתרוקנת תהיה הבטחה של חברת ביטוח להשלים את זרם ההכנסות המובטח ליתרת ימי החיים של העמית. למעשה , לעומת קרן פנסיה או ביטוח מנהלים המוצר מאפשר גמישות בתכנון הפנסיוני של העמית והתאמה מקסימלית לצורכי ההכנסה בתקופת הפנסיה. 

דוגמאות מספריות לפנסיה מאנונה קצבת פנסיה מאנונה 

לעמית היה מיליון ש"ח בחשבון והוא רכש קצבה מחברת ביטוח עם הבטחה לתשלום קצבה ל 20 שנים – נניח שהמקדם היה 220, אז במקרה זה העמית יקבל קצבה מובטחת צמודה לרווחי הקרן של 4,545 ש"ח לחודש לכל ימי חייו. אם הוא היה בן 65 ביום שהתחיל לקבל את זרם ההכנסות ומת בגיל 75 אז למשפחתו זכאות להמשיך לקבל 4,545 ש"ח לעוד עשר שנים. אם העמית הלך לעולמו בגיל 85 אז במקרה זה למשפחה לא מגיעה להם שום השלמה.

במקרה של אנונה העמית ימשוך את אותם 4,545 ש"ח לחודש מעצמו. עם הקרן יצליח להשיג תשואה של 5.5% לשנה (מה שלא בטוח אך מאוד סביר) העמית יחייה באותה רמת חיים אך ישאר בכל מקרה ובכל גיל ובמקרה של מוות ישאיר את כל הקרן ליורשיו. ביטוח הזנב שמעניק קופת הגמל באמצעות חברת ביטוח מעניק ביטחון נוסף לעמיתים אילו שמבטיח להם שבמקרה שהקרן מתרוקן (עקב אירוע כלכלי חריג למשל) חברת הביטוח תשלים את זרם ההכנסות של 4,545 ש"ח ליתרת ימי חייו.

בעולם כשאר מעניקים לעמיתים אפשרות לבחור בין אנונה ובין קצבה 80% מלקוחות בוחרים באנונה. מה הסבירות שבניהול עצמי של הכסף, משיכה של אנונה מתוך הקרן ורכישת ביטוח זנב בשוק ההון .  לצורך הבדיקה שנערך ע"י אקטוארים ומתמטיקאים בחנו את הסבירות לשמר את הנכס הצמוד לאחר תשלום של מס רווח הון, דמי ניהול וכמובן משיכה של 4,545 ₪ לחודש מתוך נתוני שוק שהיו ב – 15 השנים האחרונות לרבות 2 משברים קשים (2002 ו – 2008) – להזכירכם תשואות עבר אינן בהכרח מלמדות על תשואות העתיד.

וכאן בדיוק נכנס לתמונה תכנון פיננסי אובייקטיבי 

לצד הייעוץ הפנסיוני ועבודת השטח מול חברות הביטוח , המבוצעת בדרך כלל על ידי סוכן הביטוח , המתכנן הפיננסי הוא הדמות שמחברת בין כל הגורמים – מיסוי בפרישה , תכנון פנסיוני לפרישה והחלטה על ביטוחים בפנסיה.  עבודת המתכנן הפיננסי מתמקדת בנושאים הבאים שמתשקפים גם במוצר האנונה . 

בחירת אלוקאציית נכסים

( חלוקת ההשקעות בין מוצרים ואפיקי השקעה ) נכונה ממוקדת יעדי חיים היא מאוד הכרחית בשלב זה של העבודה של איש המקצוע וכן בקורת תקופתית במועדים תקופים וקבועים מראש. על איש המקצוע לבחון את מדיניות הקצאת הנכסים מידי רבעון במטרה לוודא שהאסטרטגיה מותאמת לצורכי הלקוחות בכדי שניתן יהיה לבצע שינויים טקטיים בבחירת הנכסים והפיזור הגאוגרפי.

פיזור סיכון גיאוגרפי/פוליטי 

בניהול עצמי של כסף יש חשיפה גם בסיכון גיאוגרפי ופוליטי. השקעה של הנכס במדינת ישראל ללא פיזור מעניק שקט יחסי מכוון שאנו חיים במדינת ישראל ומבקשים לקבל את האנונה בישראל אך צורך זה חושף אותנו לסיכוני מלחמות, ומשברים פוליטיים שעלולים לפגוע בשוק. פיזור גיאוגרפי יכול להקטין סיכונים אך חושף אותנו לסיכוני מטבע ואירועים פוליטיים גאוגרפיים בארץ המוצע של ההשקעה.

המסקנה של המומחים היא שברמת סבירות גבוהה ביותר קרן שמושקע באופן זהיר מותאם ליעדי לקוחות יצליח להשיג תשואה של כ 5% בשנה בממוצע וכך העמית לא יצטרך לוותר על הנכס של עצמו שצבר בצהלך כל תקופת התעסוקה שלו והקרן בשלמותו יעבור לדורות הבאים.

דן דוברי CFP

נשיא איגוד מתכננים פיננסים בישראל , יו"ר המכללה לחינוך ותכנון פיננסי , טל: 03:6139900 , נייד: 050:9191119 Mobile 972 50 9191119

מאמר בנושא פרישה מהי קצבת אנונה ומדוע חשוב לבצע תכנון פיננסי לצד תכנון פנסיוני לפני הפרישה. דוגמאות מספריות לחישוב פנסיה חודשית ודרכים להגדלת הפנסיה החודשית 

מגזין הפנסיה של ישראל מאי 2017 מידע פשוט וקל להבנה בנושא יחסי עובד מעביד  , פנסיה  , ימי חופש לעובד 2017 ,  דמי הבראה  2017 , כמה מגיע לעובד והסברים על תלוש שכר

תכנון פרישה ותכנון פיננסי לקראת הפנסיה

יציאה לגמלאות היא אירוע מכונן. תקנות מס הכנסה הבנויות רבדים רבדים מצריכות ניצול נכון של הפטורים. הבעיה היא שלכל אדם יש היסטוריית משיכות אחרת מקופות הגמל. אם חלק מהפטור נוצל בעבר אז ייתכן שישנם מסלולים שבהם הטבות המס לא ינוצלו כראוי ולכן חשוב לבצע תכנון מס הכנסה לפני הפרישה ולהגיש למס הכנסה טופס 161א בצורה שונה לגמרי עם ייעוד כספים ופריסות מס מתוחכמות.

פעולת תכנון פרישה נעשית לרוב באמצעות תוכנה לתכנון פרישה המאפשרת גם תכנון פיננסי של המשאבים לפני הפנסיה ויצירת קצבה פנסיה שתתאים לאורח החיים שלך.