כמה נשים מרוויחות? מה המשכורת שאישה מרוויחה בישראל

כמה נשים מרוויחות? מה המשכורת שאישה מרוויחה בישראל

השנה היא 2023 ונשים עדיין משתכרות פחות מגברים. זו תמונת המצב בשוק העבודה בישראל אבל במרבית מדיונת העולם. ערוץ כאן יצאה לבדוק כמה נשים מרוויחות? מה המשכורת שאישה מרוויחה בישראל.

כמה נשים מרוויחות מה המשכורת שאישה מרוויחה בישראל

כמה נשים מרוויחות מה המשכורת שאישה מרוויחה בישראל

האמיצות חופשות כמה מרוויחה אישה בישראל לפי עיסוק? 

נועה זליבנסקי, שחקנית כדורסל מרוויחה בין 15,000 ל-20,000 שח בחודש אבל רק 6 חודשים בשנה
שרה הלל, מתכנתת מרוויחה בין 30,000 ל-40,000 שח בחודש
מקי ברקאי ברודי מומחית לקידום מנהיגות נשית משתכרת בין בין 30,000 ל-40,000 שח בחודש
ענבר נחום קלינאית תקשורת מרוויחה 7,000 שקל בחודש
איריס חומסי היא שדרנית, מנהלת קהילה ומרצה ומשתכרת בין 2,000 ל-3,000 שח להרצאה. כמה זה יוצא בחודש? בדיוק- תלוי בכמות העבודה!
ואחרונה חביבה היא שחר דן דקל שנמצאת בין עבודות מזדמנות ומרוויחה כ-5,000 שח לחודש.

עוד באתר 20 אחוז נכות כמה כסף ביטוח לאומי ישלם

ואיך זה ביחס לשכר הממוצע במשק?. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה השכר הממוצע לשכיר עומד על היה 12,074 ש"ח. מה אומר הנתון?. עלייה של 3.8% לעומת השנה הקודמת.

המחקר החדש של בנק ישראל תרומת פירמות להסבר פערי השכר המגדריים

פערי השכר בין נשים וגברים בישראל הם מהגבוהים במדינות ה-OECD. ממצאים בספרות מצביעים על כך שנשים מיוצגות ביתר בענפים המשלמים שכר נמוך יותר. בעזרת שימוש בפאנל נתוני שכר ומאפיינים דמוגרפיים של עובדות ועובדים בישראל בשנים 2008-2019 , המחקר מציע הסתכלות ברמת הפירמה על פערי השכר בין נשים וגברים. מה מסקנות המחקר לגבי משכורות של נשים בשוק העבודה הישראלי?. ומה ניתן ללמוד מכך לקראת השנה האזרחית החדשה 2024?.

המחקר מעלה כי נטייה של נשים להתרכז בפירמות המשלמות פרמיית שכר נמוכה מסבירה חלק ניכר מההבדלים בפרמיות השכר ("ערוץ ההתמיינות"), ואילו חלק זניח מפערי השכר מיוחס למתן פרמיות שכר שונות לעובדות ועובדים מאותה הפירמה.

עם לידת הילד הראשון, פערי הפרמיות בין נשים וגברים מתרחבים דרך ערוץ ההתמיינות ונותרים גבוהים גם שנים לאחר מכן. ממצא זה עולה בקנה אחד עם עדויות בספרות לקיומו של "קנס אמהות".

לפיכך, ממצאי המחקר תומכים בכך שמדיניות הממוקדת בהבטחת הזדמנויות תעסוקה שוות

במה כדאי לנשים להתמקד?. שימת דגש על מאפייני העבודה של הורים, תהיה אפקטיבית יותר מרגולציה על פערי שכר בין עובדות ועובדים באותה הפירמה.

פערי שכר בין נשים לגברים בישראל

אז כמו שאתם רואים גם בין הנשים עצמן יש פערי שכר, וכמו שזה נראה, גם כאן בהיי טק יש פער ברור וגדול בשכר של נשים בתעשייה. בעיקר לעומת מקצועות מסורתיים של נשים בתחום החינוך. כמה מרוויחה מורה בישראל? תלוי בוותק, בהיקף המשרה וכאשר מדובר בשכר המורות אז גם לגמול השתלמות וכמובן לארגון המורים שבן הן חברות.

אז למי מי מבין הנשים היה לא נעים לספר כמה היא מרוויחה? כאן כבר הייתה לנו הפתעה, כי כמעט כל הבנות, בכל טווח השכר לנשים, הרימו את היד. ואם חשבתם שרמות שכר גבוהות ייגרמו להן להרגיש שהן מרוויחות פחות תתכוננו להפתעה. חוץ מאשר אחת שעובדת בעבודות זמניות, עדיין כולן הרימו את היד, גם אם הן מרוויחות פי ארבע מהשכר הממוצע במשק.

למה נשים מרוויחות פחות מגברים? 

במגזר הציבורי נשים מרוויחות פחות מהגברים. מדובר בפער של כ-16% במשכורת עבור אותה משרה ואותה עבודה! למה זה קורה ולמה נשים מרוויחות פחות? מדובר במסורת בשוק התעסוקה וגם ביכולת ללמוד לבקש שכר טוב יותר בראיון העבודה!

מה קורה לנשים בפנסיה? 

  1. ישנו הפרש גילאים שגורם להן לצאת פנסיה מוקדם יותר מגברים ולכן הם חוסכות פחות שנים
  2. ייתכן ועול המשפחה יגרום לאישה לעבוד פחות שנים. מה זה אומר?. היקף משרה נמוך יותר ואז גם הפנסיה הצפויה שלה תהיה יותר נמוכה.
  3. כמה פנסיה מקבלת אישה? תלוי בכמה שנים תעבוד כמה תרוויח! בנוסף, דחיית פרישה יכולה להגדיל את הפנסיה נטו לנשים עובדות.

נשים מעזות לחשוף כמה הן מרוויחות

פוסט אחד שפורסם בפייסבוק בחודש שעבר הציף שיח בנושא שנשים רבות – פשוט נמנעות מלדבר עליו: השכר שלהן. השכר, התנאים – ובמיוחד הפערים בינן לבין הגברים. כתבתה של ליאל קייזר

צפו בווידאו כמה כסף מרוויחות נשים בישראל?